TULOKSET PIEKSÄMÄKI 10.9.2022 / Tuomari Anna Pajanen                                                                                                    

BIS I                  Sammalisen Klarissa 1416SH    
BIS II                 Sammalisen Konstantin 320SH 
BIS III                Wernexa                                                             

Paras Esittäjä: Ronja Mikkola  
Paras Suomessa syntynyt Mini: Mummon iltatähti              
Paras Suomessa syntynyt Standardi: Sammalisen Klarissa 1416SH        
Kaunein Startannut: Sammalisen Iisakki, myös nopein Suomessa synt           
Näyttelyn Nopein: Poppe         
Champion mini: Mummon Iltatähti    
Champion varsa: Honkavaaran Pipsa       
Champion nuori: Wernexa     
Champion tamma: Sammalisen Klarissa 1416SH                    
Champion ori/ruuna: Sammalisen Konstantin 320SH    
Champion veteraani:  Wenla 891SH       
Reserve Champion mini: Milli's You Got It 299SH   
Reserve Champion varsa: Brigatin Royal Knight       
Reserve Champion nuori: Hepulin Lucy Rainbow Heart       
Reserve Champion tamma: Skärgårdens Nova 1311SH                    
Reserve Champion ori/ruuna: Sammalisen Iisakki       
Reserve Champion veteraani: Poppe               
Paras Orivarsa: Brigatin Royal Knight      
Paras Tammavarsa: Honkavaaran Pipsa          
Paras Nuori Tamma: Wernexa        
Paras Nuori Ori: Springfield Nick         
Paras Kasvattajaryhmä: Sammalisen          
Paras Jälkeläisryhmä: Kaunisrannan Freixenet           
"Tuomarin valinta" – tsemppipokaali: Orivarsa Miinan Raparpertti - näyttelyn söpöin                     

LUOKKA 3M. 1-vuotiaat ruunat ja oriit     
Poissa: LÄHTEELÄN XAVIER,  BEORN ENBARR       

LUOKKA 5M. 2-vuotiaat ruunat ja oriit     
1. MIINAN MÖRRI MÖYKKY, II FIN, LV                                                                        

LUOKKA 6M. 2-vuotiaat tammat                  
1.MUMMON ILTATÄHTI, I FIN, LV, Champion mini
Poissa: BEORN GWYNEIRA                              

LUOKKA 9M. 4-17-vuotiaat orinumerolliset oriit            
1. MILLI'S YOU GOT IT 299 SH, I FIN, LV, Reserve Champion mini                                                                                                                           

LUOKKA 14M. 18-vuotiaat ja vanhemmat ruunat         
Poissa: OZZI PIMPERNELL      

LUOKKA 1. Maitovarsat, oriit          
1.BRIGATIN ROYAL KNIGHT, I FIN, LV, Paras orivarsa, Reserve champion varsa 
2. MIINAN RAPARPERTTI, II FIN                                              
3. PONYMAFIA'S ORION, II FIN                                                 

LUOKKA 2. Maitovarsat, tammat                                                                      
1. HONKAVAARAN PIPSA, I FIN, LV, Paras tammavarsa, Champion varsa
2. CASTANJA N, I FIN                                        
3. MIINAN MÖRKÖ MARJATTA, I FIN             

LUOKKA 3. 1-vuotiaat ruunat ja oriit                                                                                          
1. DISCOTEQUE K, I FIN, LV
2. MÍLE LOCHAN ATHOS, III FIN                      

LUOKKA 4. 1-vuotiaat tammat                                                                                                    
1. WERNEXA, I FIN, LV, Paras nuori tamma, Champion nuori, BIS III
2. JAFFA LIGHT, II FIN                                       
3. BRIGATIN KREIVITÄR SISI, II FIN                                           

LUOKKA 5. 2-vuotiaat ruunat ja oriit                                                                
1. SPRINGFIELD NICK, II FIN, LV, Paras Nuori Ori
2. CASTANJA CASANOVA, III FIN                     

 LUOKKA 6. 2-vuotiaat tammat                                                                          
1. HEPULIN LUCY RAINBOW HEART, I FIN, LV, Reserve Champion Nuori
2. SAMMALISEN TYYNE, I FIN                          
3. BRIGATIN PRISCILLA, II FIN                          
4. BRIGATIN HALTI QUEEN, II FIN                   
5. ALBA HALINA, II FIN                                      
Poissa: PIEKÄLÄN ABIGAIL                               

LUOKKA 8. 3-vuotiaat tammat                                                                                                    
1. HYRTÖLÄN HELMI, I FIN, LV
2. BRIGATIN SILVIA SONETTE, II FIN                                         
Poissa: HONKARINTEEN SAAGA

LUOKKA 9. 4-17-vuotiaat orinumerolliset oriit                                                                        
1. SAMMALISEN KONSTANTIN 320SH, I FIN, LV, Champion Ori/Ruuna, BIS II
2. LITTLE CONCERTO 319 SH, II FIN                                          
3. FIREBAY'S BLACKBIRD 358 SH, II FIN                                                                                                                                          

LUOKKA 10. 18-vuotiaat ja vanhemmat orinumerolliset oriit                                              
1.BLUEMULL MAYBE 227SH, II FIN, LV

LUOKKA 11. 4-17-vuotiaat oriit ilman orinumeroa                                                                 
1. JOKIMÄEN RUBEN, II FIN, LV
2. USVANIITYN JII, II FIN                                                                                                                                 

LUOKKA 13. 4-17-vuotiaat ruunat                                                                                              
1. SAMMALISEN IISAKKI, I FIN, LV, Reserve Ori/Ruuna, Kaunein raviponi (nopein Suomessa synt. raviponi)
2. SAMMALISEN ILARI, I FIN
3. ZEB V.D. BIEZENAKKER 131 SH, II FIN                                  
Poissa: HYRTÖLÄN HURMA, SPRINGFIELD FLINT                                                                                                                                                                                                                          
LUOKKA 14. 18-vuotiaat ja vanhemmat ruunat
1.POPPE, I FIN, LV, Reserve Champion Veteraani, Näyttelyn nopein raviponi                                                                                                                                                                                                                                                                                          
LUOKKA 15. 4-17-vuotiaat nlyvuonna varsalliset tammat                                                    
1. SKÄRGÅRDENS NOVA 1311 SH, I FIN, LV, Reserve Champion Tamma
2. BERGHÄLLS LOVELY HEART, I FIN                                                                                                                                                                          

LUOKKA 16. 4-17-vuotiaat nlyvuonna varsattomat tammat                                                
1. SAMMALISEN KLARISSA 1416SH, I FIN, LV, Champion tamma, BIS I
2. CONERIDGE HARMONY 1538 SH, I FIN                               
3. MIINAN MANTARIINI 1572 SH, I FIN
4. HONKARINTEEN TINTTARA, I FIN                                         
5. HERRALAN LUMO, II FIN    
6. KAUNISRANNAN HELUNA, II FIN                                          
7. NANNAS LILAC, III FIN                                  
Poissa: PARATIISIN MANTA                             
EVA: CORUSCATE CHICKAN 1582 SH                                                                                                                                              

LUOKKA 17. 18-vuotiaat ja vanhemmat tammat                 
1.WENLA 891 SH, I FIN, LV, Champion veteraaani

18. Kasvattajaluokka                                                                                           
Mirva Kinnunen (Sammalisen), Kulta, Paras kasvattajaryhmä
Marianne Okkonen (Miinan), Hopea            
Anne Brigatti (Brigatin), Hopea                                                                                                                                                       

19. Jälkeläisluokka                                                                                               
Tamma Kaunisrannan Freixenet, Kulta, Paras Jälkeläisryhmä
Ori Brigatin Poker, Kulta        
Ori Milli's You Got It, Hopea                                                                                                                                                                                                                                                                   

HANDLERLUOKAT  / Tuomari Terhi Tulla
20.d) Seniorhandler 18v ja yli 
                                                

1. Kirsi Aaltonen - Bluemull Maybe (O)
2. Miia Brigatti - Kaunisrannan Heluna (T)
3. Laukkanen Miia - Jokimäen Ruben (O)
4. Marianne Okkonen - Miinan Mörri Möykky (O)
5. Heidi Saarelainen - Zorro (R)
Poissa: Anna-Katariina Peura - Springfield Flint (R), Josefina Lindqvist - Ozzi Pimpernell (R)                                                   

20.b) Midihandler 8-12-vuotiaat                                             
1. Hertta Nykänen - Brigatin Silvia Sonette
2. Miina Tolvanen - Mummon Iltatähti
3. Heljä Ahtiainen - Zorro
4. Helmiina Nykänen  - Kaunisrannan Heluna
5. Pylkkänen Emma - Alba Halina                                                   

20.a) Minihandler 3-7-vuotiaat
1. Niklas Brigatti - Kaunisrannan Heluna
Poissa: Alina Huuskonen - Coruscate Chickan                                                   

20.c) Juniorhandler 13-17-vuotiaat                                        
1. Mira Jehkonen - Miinan Mantariini